Obiekt w pobliżu Caferlet

Czyli nasza wyprawa do źródeł oraz jej konsekwencje
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Obiekt w pobliżu Caferlet

Post autor: maciej »

Zbliżał się zmierzch. Był to pierwszy dzień wyprawy, nie wiedziliśmy więc, że zmierzch w Izraelu zapada praktycznie w nieco ponad kwadrans. Szansa na odnalezienie Caferlet była niewielka, choć mogło zdażyć się szczęśliwe trafienie. Ostatecznie jadąc od strony Merle (Tel Dor) poprzez drogę numer 4, potem w stronę wybrzeża przez Ein Ayala trafiliśmy na początek zmierzchu i widoczne głazy przypominające ruiny. Tu nastąpiło pierwsze z naszych słynnych szybkich podejść :-) i ujrzeliśmy to co widać na fotografiach w galerii:
http://www.templariusze.org/galeria_pod ... r=Outremer
Nie jest to zamek Caferlet. W ogóle nie wiadomo co to jest. To jest pierwsza zagadka.
Drugą zagadką jest właściwe położenie zamku Caferlet w takim razie. Jaszczur potwierdził, że do właściwego zamku dotarł ryzykując ukąszenie węża lub innych stworzeń o zmierzchu się ujawniających. Nie był też przyjemnym powrót niewidoczną ścieżką po pachy w cierniach (prawdziwych cierniach - nie jakichś ostach). Podobno zamek oddalony jest o jakieś kilkaset metrów od tego miejsca.
Poniżej zrzut z satelity z naniesionym obiektem (na dole), położeniem Caferlet wg Maxime'a Goeppa z orient-latin.com (u góry) i czymś przypominającym zarys zamku oddalonym o ponad 500 m (pośrodku). Gdzie jest zamek Caferlet? Na tym zdjęciu: http://www.templariusze.org/powiekszeni ... 307031.jpg widać zabudowania na północ od naszego miejsca i na zdjęciu na stronie Maximme'a widać te same zabudowania w widoku na południe: http://maxime.goepp.free.fr/site.php?site=cafarlet - zdjęcie środkowe z autostradą.
A oto zdjęcie satelitarne:
Obrazek

Pozdrawiam
Maciej
dojarka
Posty: 6
Rejestracja: 20 maja 2009, 17:25

Cafarlet - tajemniczy obiekt

Post autor: dojarka »

Ten tajemniczy obiekt w HaBonim (czyli w Kafr Lam) to ruiny bizantyńskiego kościoła. Kościół miał 3 apsydy. Został odkryty w trakcie prac archeologicznych dopiero w 2007r. Zamek Cafarlet znajduje się mniej więcej w tej samej odległości od głównej drogi, ok. 600 metrów dalej na północ.

Maćku, zamek to ten obiekt pośrodku. Jeśli dasz duże powiększenie tego obszaru na Google Earth widać wyraźnie narożną, pónocno-zachodnią, cylindryczną wieżę.

Pozdrawiam
dojarka
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Obiekt w pobliżu Caferlet

Post autor: maciej »

Naniosłem na moją trasę w Google Earth - dziękuję
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Obiekt w pobliżu Caferlet

Post autor: maciej »

Rzeczywiście, tak jak napisał dojarka:
"W sumie w Cafarlet mieliście fenomenlane szczęcie - zamek zamkiem, ale te ruiny biznatyńskiego kościoła to absolutna świeżynka - odkryto je w 2007."
Jest strona ze zdjęciami lepszymi niż nasze - http://www.biblewalks.com/Sites/HaBonim.html - pewnie robionymi podczas prac wykopaliskowych.
Dobrze również, że Olgierd w ostatniej chwili przed ciemnościami zrobił zdjęcia samemu zamkowi:
http://www.templariusze.org/galeria_pod ... mplariuszy.

Pozdrawiam
Maciej
ODPOWIEDZ